ΔΡΑΣΗ: «Συνεργασία με το Διαπολιτισμικό Λύκειο Ευόσμου»

Η πρώτη τάξη του Διαπολιτισμικού Λυκείου Ευόσμου (Ευαγγελία Σειρά, φιλόλογος) επισκέφτηκε το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας και συνεργάστηκε με φοιτητές/τριες στο πλαίσιο του σεμιναρίου «Πολυπολιτισμικότητα, Επικοινωνία, Πολυγραμματισμοί» (Ελένη Μπουτουλούση, καθηγ. Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας).

Κατά το ΧΕ 2015/16 ομάδες φοιτητών/τριών είχαν παρουσιάσει στην τάξη αυτή στο σχολείο τους με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριών εργασίες τους με θέμα τον αποκλεισμό, τον εκφοβισμό και τη μετανάστευση μέσα από διάφορα είδη λόγων (τραγούδι, παραμύθι, κινηματογραφική ταινία, τηλεοπτική εκπομπή).
Η επίσκεψη των μαθητών/τριών έγινε:
21.4.2016 (αμφιθέατρο Νέας Πτέρυγας Φιλοσοφικής Σχολής, 9.00-14.00).
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα παρακάτω:
9.00 – 10.45: Προβολή της ταινίας «Το κύμα»
10.45 – 11.00: Διάλειμμα, κέρασμα, χωρισμός σε μικτές ομάδες φοιτητών/τριών και μαθητών/τριών
11.00 – 12.30: Ανάλυση της ταινίας από φοιτητές/τριες με την ενεργή συμμετοχή μαθητών/τριών και φοιτητών/τριών σε ομάδες εργασίας
12.30 – 13.30: Σύντομες παρουσιάσεις των μαθητών/τριών με αφορμή τις παρουσιάσεις των φοιτητών/τριών κατά το ΧΕ 2015/16
13.30 – 14.00: Ξενάγηση στους χώρους του τμήματος και του Α.Π.Θ.
Τη μικρή ημερίδα παρακολούθησαν και φοιτητές/τριες άλλων σεμιναρίων και τμημάτων.