Το Τμήμα δίνει την ευκαιρία στους φοιτητές/τριες να εξοικειωθούν με τις δυνατότητες που τους παρέχει η Βιβλιοθήκη, η νησίδα Η/Υ και η ιστοσελίδα του Τμήματος παρέχοντας εξειδικευμένα σεμινάρια για τη χρήση των ηλεκτρονικών πηγών και υπηρεσιών του Συστήματος Βιβλιοθηκών του Α.Π.Θ.

Η απόκτηση των δεξιοτήτων αυτών κρίνεται απαραίτητη προκειμένου να ανταπεξέλθουν οι φοιτητές/τριες στις υποχρεώσεις των σπουδών τους. Τα σεμινάρια αυτά, τα οποία εντάσσονται στα υποχρεωτικά μαθήματα «Εισαγωγή στη Φιλολογία » του Α’ εξαμήνου και «Ιστορία της λογοτεχνίας» του Ε’ εξαμήνου αντίστοιχα, προσφέρονται από την βιβλιοθηκονόμο του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας κυρία Ιωάννα Τσακίρη και διεξάγονται καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου με μικρές ομάδες συμμετεχόντων.

Προσφέρονται τα εξής σεμινάρια:

Για φοιτητές/τριες του Α΄ εξάμηνου: «Εισαγωγή στη χρήση της Βιβλιοθήκης»

• Εκπαίδευση στη χρήση της Βιβλιοθήκης για φοιτητές/τριες Α' έτους. Εκπαίδευση στη χρήση του OPAC (online συλλογικού καταλόγου του Α.Π.Θ.) από οποιοδήποτε σημείο πρόσβασης στο Διαδίκτυο: καθοδήγηση για τον εντοπισμό πληροφορίας και θεματικά εκτός από αναζήτηση με συγγραφέα και τίτλο. Βασικές αρχές για τη σύνταξη βιβλιογραφίας στην εκπόνηση εργασιών.

Για φοιτητές/τριες του Ε΄ εξαμήνου: «Εισαγωγή στη χρήση Ηλεκτρονικών Πηγών»

• Βασικές αρχές εκπόνησης επιστημονικής εργασίας, σύνταξη βιβλιογραφίας, εξειδικευμένη εκπαίδευση στη χρήση των Ηλεκτρονικών Πηγών του Α.Π.Θ.: Ηλεκτρονικά λεξικά, βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, περιοδικά, Ειδικές Βάσεις Δεδομένων, Ψηφιοθήκη, Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες. Περιήγηση σε συνιστώμενους ιστότοπους.