Τριμερές ερευνητικό πρόγραμμα ΑΠΘ, ΕΚΠΑ και Πανεπιστημίου Vechta χρηματοδοτούμενο από τη Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD)

Φορέας υποβολής αίτησης: Πανεπιστήμιο Vechta, PD Dr. Monika Albrecht, επιστημονική συνεργάτιδα με αντικείμενο τις πολιτισμικές σπουδές.

Συντονίστρια (ΑΠΘ): Επίκ. Καθηγήτρια γερμανόφωνης λογοτεχνίας και πολιτισμού του 20ού αιώνα Σιμέλα Δεληανίδου, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Συντονίστρια (ΕΚΠΑ): Αναστασία Αντωνοπούλου, Καθηγήτρια Γερμανικής Λογοτεχνίας και Συγκριτικής Γραμματολογίας, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Ταυτότητα και στοχοθεσία του προγράμματος:

Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν να εμπεδώσει την επιστημονική συνεργασία μεταξύ των συμβαλλόμενων πανεπιστημίων, να προωθήσει την κουλτούρα της επιστημονικής ανταλλαγής και να βελτιώσει τις ερευνητικές δυνατότητες κυρίως των ελληνικών ιδρυμάτων, οι οποίες λόγω οικονομικών περιορισμών ήταν αυστηρά οριοθετημένες. Συμμετείχαν επιστήμονες της (συγκριτικής) γραμματολογίας και των πολιτισμικών σπουδών, όπως επίσης και μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/φοιτήτριες, υποψήφιοι/ες διδάκτορες και επιστημονικοί/επιστημονικές συνεργάτες/συνεργάτιδες. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη συμμετοχή των εκκολαπτόμενων επιστημόνων, οι οποίοι/οι οποίες μέσω  συναντήσεων, εργαστηρίων καθώς και υποτροφιών ενθαρρύνθηκαν ώστε να δημιουργήσουν δικά τους επιστημονικά δίκτυα. Παράλληλα η υψηλής ποιότητας  μετεκπαίδευσή τους εξυπηρετούσε τον στόχο βελτίωσης των προοπτικών τους στην αγορά εργασίας. Μέσα από την όλη διαδικασία αναδείχθηκαν τρεις ερευνητικοί άξονες: α) μετααποικιακές σπουδές, β) ελληνική-γερμανική ιστορία, γ) λογοτεχνία/πολιτισμός και οικονομία.

Το πρόγραμμα μεταξύ του  Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας και του Πανεπιστημίου της Vechta περατώθηκε το φθινόπωρο του 2018.

Πεπραγμένα:

Ι: εργαστήρια, σύντομες συναντήσεις εργασίας, συνέδριο 2017, 2018:

1) Πρώτο εργαστήριο (Πανεπιστήμιο Vechta, 28-29 Απριλίου 2017)
2) σύντομη συνάντηση εργασίας (ΑΠΘ, 10-11 Οκτωβρίου 2017)
3) δεύτερο εργαστήριο (ΕΚΠΑ, 14-16 Δεκεμβρίου 2017)
4) σύντομη συνάντηση εργασίας (ΑΠΘ, Μάρτιος 2018)
5) Διεθνές Συνέδριο «Δομές κυριαρχίας στον χώρο της Μεσογείου» (Θεσσαλονίκη, 30.05.-01.06.2018)

ΙΙ: Υποτροφίες για φοιτητές/φοιτήτριες του ΑΠΘ 2017, 2018 καθώς και θέση πρακτικής άσκησης για μεταπτυχιακή φοιτήτρια σε εκδοτικό οίκο στη Vechta.

III: Χρηματοδότηση (για προσφορά εργασίας και αναλώσιμα) του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ 2017, 2018.