Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας,

Οι δηλώσεις μαθημάτων και συγγραμμάτων γίνονται μόνο ηλεκτρονικά. Για το λόγο αυτό παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε

• να προμηθευτείτε ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) του Α.Π.Θ. και
  • κωδικό πρόσβασης φοιτητή/φοιτήτριας

από τη Κεντρική Γραμματεία του Τμήματος (κτίριο διοίκησης 2ος όροφος, τηλ. 2310995237).

1. Ηλεκτρονικές δηλώσεις μαθημάτων

Για την ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων πρέπει να μπείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα: https://it.auth.gr/

Σε κάθε εξάμηνο κάθε φοιτητής και κάθε φοιτήτρια επιλέγει μαθήματα που αντιστοιχούν σε 30 πιστωτικές μονάδες (ECTS) (Παρ.9 Άρθρο 19 ΝΟΜΟΣ 4521/2018).

Μπορείτε να δείτε τα προβλεπόμενα από το ΠΠΣ μαθήματα ανά εξάμηνο εδώ: Α' εξάμηνο, Β' εξάμηνο, Γ' εξάμηνο, Δ' εξάμηνο, Ε' εξάμηνο, Ζ' εξάμηνο, Η' εξάμηνο.

Για την καλύτερη παρακολούθηση της κατάστασης των μαθημάτων σας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε το διάγραμμα ελέγχου ορκωμοσίας, το οποίο μπορείτε να ενημερώνετε με τις βαθμολογίες σας, έτσι ώστε να γνωρίζετε ακριβώς ποια ακόμα μαθήματα και ECTS σας υπολείπονται. Κατεβάστε από ΕΔΩ το Διάγραμμα Ελέγχου Ορκωμοσίας.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό των σπουδών σας, στη Συνέλευση του Τμήματος αποφασίστηκαν οι ακόλουθες νέες ρυθμίσεις για τον τρόπο δηλώσεων των μαθημάτων σας, οι οποίες ισχύουν από το χειμερινό εξάμηνο 2021/22:

«Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες καλούνται να δηλώσουν μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου, ανεξαρτήτως κατηγορίας, που αναλογούν συνολικά σε 30 ECTS.

Επίσης, εκτός από αυτά τα 30 ECTS, έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν

• εμβαθύνσεις στα μαθήματα Ειδίκευσης που επέλεξαν
    και
  • έως δύο (2) υποχρεωτικά μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων. [1]

Επιπλέον μαθήματα
μπορούν να δηλώσουν οι φοιτητές/φοιτήτριες μόνο στις παρακάτω περιπτώσεις:

1. Εφόσον βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο σπουδών τους (ως τελευταίο ορίζεται το εξάμηνο σπουδών -από το 8ο εξάμηνο και πάνω- κατά το οποίο οι φοιτητές/φοιτήτριες έχουν ήδη κατοχυρώσει τουλάχιστον 192 από τα προβλεπόμενα 240 ECTS). Στην περίπτωση αυτή έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν επιπλέον τρία μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου, ανεξαρτήτως κατηγορίας μαθημάτων και
      1. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες από το 9ο εξάμηνο και πάνω, οι οποίοι/ες μπορούν να εξεταστούν σε όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα περασμένων εξαμήνων στην εμβόλιμη εξεταστική περίοδο».

Παρακαλούμε να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί/-ές και να πραγματοποιείτε τις δηλώσεις μαθημάτων εμπρόθεσμα, διότι σε αντίθετη περίπτωση το όνομά σας δεν θα αναγράφεται στα βαθμολόγια των μαθημάτων και κατά συνέπεια δεν θα μπορείτε να συμμετέχετε στις εξετάσεις - ούτε καν στην επαναληπτική εξέταση του Σεπτεμβρίου.

Για τους κύκλους και τις προθεσμίες δηλώσεων μαθημάτων του τρέχοντος εξαμήνου θα αναρτάται σχετική ανακοίνωση πριν την έναρξη κάθε εξαμήνου.

2. Επιλογή / διανομή συγγραμμάτων

Η επιλογή και διανομή των συγγραμμάτων γίνεται σε όλα τα Πανεπιστήμια της χώρας μέσω της διαδικτυακής υπηρεσίας ΕΥΔΟΞΟΣ. Στην ιστοσελίδα του ΕΥΔΟΞΟΥ μπορείτε να βρείτε λεπτομερείς οδηγίες για την χρήση της υπηρεσίας.

Το Τμήμα μας έχει καταχωρίσει εκεί τις απαραίτητες πληροφορίες για τα συγγράμματα που θα διανέμονται στα μαθήματα. Μπορείτε να εισέρχεστε στην παραπάνω ιστοσελίδα και να δηλώνετε τα συγγράμματα της επιλογής σας για τα μαθήματα που θα παρακολουθήσετε κάθε εξάμηνο, εντός των προθεσμιών που προβλέπονται και ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του Τμήματος. Σε περίπτωση προβλήματος μπορείτε να απευθύνεστε στο Γραφείο Σπουδών του Τμήματος (τηλ. 2310997557 και 2310997549) ή στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου.

[1] Δεν αποτελεί προϋπόθεση να το έχουν δηλώσει σε παλαιότερα εξάμηνα.