Η γνώση της γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο τουλάχιστον της Καλής Γνώσης (Β2) του Κοινού Ευρωπαϊκού Πλαισίου Αναφοράς για τις Γλώσσες (ΚΕΠΑΓ) αποτελεί προϋπόθεση για την έναρξη της φοίτησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Η συνέχιση της φοίτησης σε υψηλότερα εξάμηνα προϋποθέτει αυτονόητα και ένα υψηλότερο επίπεδο γλωσσομάθειας. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα πρέπει κατά τη διάρκεια των τεσσάρων (4) πρώτων εξαμήνων να διευρύνουν με εντατικό ρυθμό τις γνώσεις τους στη γερμανική γλώσσα, οι οποίες θα τους επιτρέψουν την απρόσκοπτη συνέχιση των σπουδών τους.

Επιπρόσθετα ένα υψηλό επίπεδο γλωσσομάθειας αποτελεί ένα βασικό προσόν, τόσο για τη συνέχιση των σπουδών τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο όσο και για τη μετέπειτα επαγγελματική τους δραστηριότητα. Με προϋπόθεση τη συστηματική και ενεργό συμμετοχή των φοιτητών/-τριών στα προσφερόμενα μαθήματα και μετά την επιτυχή τους εξέταση σε αυτά, αναμένεται ότι το ελάχιστο επίπεδο των φοιτητών/-τριών στη γερμανική γλώσσα θα φτάσει στο επίπεδο Γ του ΚΕΠΑΓ.

Για τους παραπάνω λόγους υποστηρίζεται από το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος η ανάπτυξη των γλωσσικών  δεξιοτήτων των φοιτητών/-τριών στη γερμανική  γλώσσα με τα υποχρεωτικά μαθήματα Γερμανική Γλώσσα Ι-ΙΙΙ (ΓΕΡ101, ΓΕΡ201, ΓΕΡ301) και με δύο μαθήματα γλωσσικής εμβάθυνσης (Ε_ΓΕΡ).

Τα υποχρεωτικά μαθήματα ΓΕΡ101, ΓΕΡ201 και ΓΕΡ301 με 5 ώρες διδασκαλίας έκαστο αποσκοπούν στην εντατική γλωσσική εξάσκηση και στη διεύρυνση των δεξιοτήτων και γενικότερα της γλωσσικής επάρκειας των φοιτητών/-τριών στη Γερμανική, που αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την παρακολούθηση των περιεχομένων των σπουδών και την ενεργό συμμετοχή τους σε αυτές.

Η διδασκαλία γίνεται σε παράλληλα τμήματα, ο αριθμός των οποίων εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα του διδακτικού προσωπικού. Η κατάταξη στα τμήματα για το μάθημα ΓΕΡ101 γίνεται με βάση τα αποτελέσματα ενός γλωσσικού τεστ για τους/τις νεοεισερχόμενους/-ες φοιτητές/-ήτριες πριν την έναρξη των μαθημάτων. Για τα μαθήματα ΓΕΡ201 και ΓΕ301 η κατάταξη στα τμήματα γίνεται με κριτήριο τη συνολική επίδοση των φοιτητών/τριών στο αμέσως προηγούμενο μάθημα ΓΕΡ.

Τα υποχρεωτικά μαθήματα Γερμανική Γλώσσα Ι-ΙΙΙ συνοδεύονται από μαθήματα γλωσσικών ασκήσεων διάρκειας 2-4 ωρών/εβδομάδα. Η συνεπής και ενεργός παρακολούθηση των δυο γλωσσικών ασκήσεων που συνοδεύουν το εκάστοτε τμήμα ορίζεται ως προϋπόθεση για τη συμμετοχή στις τελικές γραπτές εξετάσεις του εξαμήνου. Εξαιρούνται από την υποχρέωση αυτή όσες και όσοι παρακολουθούν το τμήμα των προχωρημένων.

Προσοχή:  Η κατοχύρωση 18 ECTS από την κατηγορία μαθημάτων γερμανικής γλώσσας (ΓΕΡ και Ε_ΓΕΡ) αποτελεί προϋπόθεση για τη μετάβαση των φοιτητών και φοιτητριών στον Κύκλο Ειδίκευσης. Μπορεί να πρόκειται είτε για την επιτυχή παρακολούθηση των τριών υποχρεωτικών μαθημάτων γερμανικής γλώσσας, (ΓΕΡ101, ΓΕΡ201 και ΓΕΡ301) είτε για την επιτυχή παρακολούθηση δύο εκ των τριών υποχρεωτικών μαθημάτων γλώσσας (ΓΕΡ Ι-ΙΙΙ) και δύο μαθημάτων γλωσσικής εμβάθυνσης (Ε_ΓΕΡ), συνολικά: 18 ECTS.

Τα μαθήματα γλωσσικής εμβάθυνσης (Ε_ΓΕΡ) με 2 ώρες διδασκαλίας και 3 ECTS το καθένα, επιλέγονται από μια δεξαμενή μαθημάτων από το Δ΄ εξάμηνο και μετά, εφόσον οι φοιτητές και οι φοιτήτριες έχουν εξασφαλίσει προβιβάσιμο βαθμό σε δύο από τα τρία μαθήματα ΓΕΡ101, ΓΕΡ201 και ΓΕΡ301.

Προσοχή: Η επιτυχής παρακολούθηση δύο μαθημάτων γλωσσικής εμβάθυνσης (Ε_ΓΕΡ) αποτελεί επιπλέον προϋπόθεση (εκτός από τα μαθήματα ΓΕΡ101, ΓΕΡ201 και ΓΕΡ301) για την παρακολούθηση του επιλεγόμενου μαθήματος ειδίκευσης ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ-ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ (ΠΑ0801).