Τα Μαθήματα Επιλεγόμενα Ειδίκευσης (Ε ΕΙΔ) προσφέρουν δυνατότητα εμβάθυνσης στα αντικείμενα των δύο κατευθύνσεων του τμήματος (Γλωσσολογίας-Διδακτικής και Λογοτεχνίας-Πολιτισμού) και έχουν ως επί το πλείστον σεμιναριακή μορφή, δηλαδή προβλέπουν μικρά ακροατήρια και συνεπή, ενεργή συμμετοχή. Καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα, αντικατοπτρίζουν τα ερευνητικά ενδιαφέροντα των διδασκόντων/ουσών και παρακολουθούν τις εξελίξεις στους επιστημονικούς τομείς. Ως εκ τούτου, ανανεώνονται διαρκώς ως προς τα περιεχόμενα και τη μεθοδολογία τους. Επίσης, προκειμένου να εξασφαλιστεί η δυνατότητα μέγιστης επιλογής καταβάλλεται προσπάθεια να μην επαναλαμβάνονται σε διάστημα μικρότερο των δύο ετών.

Σε ορισμένα από αυτά τα μαθήματα οι φοιτητές/ήτριες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν και τη συναρτώμενη εμβάθυνση και, αναλαμβάνοντας ένα επιπλέον έργο (π.χ. τη συγγραφή ατομικής εργασίας στα Γερμανικά), να πιστωθούν 3 ΕCTS επιπλέον. Οι φοιτητές/ήτριες υποχρεούνται να επιλέξουν τέσσερα μαθήματα Ε ΕΙΔ με τη συναρτώμενη εμβάθυνση (Ε ΕΙΔ των 6+3= 9 ΕCTS): συνολικά 36 ΕCTS. ( Προσοχή: δεν επιτρέπεται να επιλέξουν για περισσότερα από τέσσερα μαθήματα Ε ΕΙΔ τη συναρτώμενη εμβάθυνση.)

Οι φοιτητές/ήτριες υποχρεούνται να επιλέξουν δύο μαθήματα Επιλεγόμενα Ειδίκευσης από την κατεύθυνση Λογοτεχνίας-Πολιτισμού: συνολικά 12 ΕCTS.