Το ΠΠΣ προβλέπει 36 ECTS για μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής (Ε) από τα οποία τουλάχιστον 24 οφείλουν να είναι από το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Εντός τμήματος:

Στην κατηγορία Ε εντάσσονται oι γλωσσικές ασκήσεις που προσφέρονται στο τμήμα με δύο ώρες διδασκαλίας και 3 ECTS. Επίσης τα μαθήματα γλωσσικής εμβάθυνσης (Ε ΓΕΡ) με δύο ώρες διδασκαλίας και (2x3 ECTS) και τα μαθήματα Επιλογής (2x6 ECTS) με τον υπέρτιτλο «Περιδιαβάσεις».

Εκτός τμήματος (έως 12 ECTS)

Oι φοιτητές/ήτριες μπορούν να επιλέξουν μαθήματα από άλλα τμήματα. Σε αυτήν την περίπτωση επιλέγονται μαθήματα με συναφή προς τις σπουδές στο Τμήμα αντικείμενα, από τις εξής σχολές του Α.Π.Θ: τη Φιλοσοφική Σχολή, την Παιδαγωγική Σχολή, τη Σχολή Καλών Τεχνών, τη Νομική Σχολή και τη Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών. Διευκρινίζεται ότι μάθημα που αντιστοιχεί σε περισσότερα των 6 ΕCTS δεν είναι επιλέξιμο. Επίσης, οι φοιτητές/ήτριες μπορούν να επιλέξουν μαθήματα ξένης γλώσσας από το Κέντρο Ξένων Γλωσσών.