Η ΔΑΣΤΑ αποτελεί μια νέα δομή του ΑΠΘ αποστολή της οποίας είναι η καλύτερη και αποτελεσματικότερη σύνδεση των φοιτητών και αποφοίτων του Πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας.

Στο πλαίσιο της βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών έχει αναπτυχθεί το κεντρικό πληροφοριακό σύστημα της Δ.Α.ΣΤΑ. και των επιμέρους πράξεων (Γραφείου Διασύνδεσης, Γραφείου Πρακτικής Άσκησης και Μονάδας Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας), μέσω του οποίου διενεργούνται άμεσα και αυτοματοποιημένα ενέργειες όπως:

• Δημιουργία καρτέλας φοιτητή/αποφοίτου για λήψη ηλεκτρονικής ενημέρωσης σχετικά με θέσεις εργασίας, ανάρτηση Βιογραφικού Σημειώματος, αίτηση πρακτικής άσκησης κ.ά.
      • Δημιουργία καρτέλας εργοδότη/φορέα για ανάρτηση θέσεων εργασίας, πρακτικής άσκησης, συμμετοχή στο δίκτυο Mentoring.
      • Αναζήτηση στη βάση δεδομένων για θέσεις εργασίας & πρακτικής άσκησης σύμφωνα με επιστημονικά ενδιαφέροντα, μεταπτυχιακά, υποτροφίες, ακαδημαϊκούς συμβούλους, μέντορες.
      • Ενίσχυση διαδικασιών αξιολόγησης.

Μπείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα και δείτε τις υπηρεσίες που προσφέρονται σχετικά με θέματα σπουδών και σταδιοδρομίας:

www.dasta.auth.gr

Για την περαιτέρω ενημέρωσή σας επισυνάπτεται το σχετικό έντυπο.