Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ) θα διεξαχθούνΟμάδες Διαχείρισης Άγχους απευθυνόμενες σε φοιτητές του Α.Π.Θ.

Όλοι αντιμετωπίζουμε άγχος κάποιες φορές. Το άγχος μπορεί να είναι χρήσιμο όταν μας βοηθάει να αποφύγουμε επικίνδυνες συνθήκες ή όταν μας ενθαρρύνει να λύσουμε καθημερινά προβλήματα.

Το άγχος όμως είναι δυσλειτουργικό και πρέπει να αντιμετωπιστεί όταν είναι έντονο και προκαλεί δυσφορία, όταν έχει μεγάλη διάρκεια και όταν δημιουργεί εμπόδια στις σπουδές ή την εργασία και τις σχέσεις του ατόμου. Το άγχος μπορεί να εκφραστεί ως μια ήπια δυσφορία αλλά και ως μια τρομακτική κρίση πανικού. Μπορεί να διαρκεί μόλις λίγα λεπτά αλλά μπορεί να είναι συχνό και να επανεμφανίζεται για πολλά χρόνια.

Στην Ομάδα Διαχείρισης Άγχους μπορούν να συμμετέχουν φοιτητές/τριες του Α.Π.Θ. που αντιμετωπίζουν ενοχλήσεις λόγω του άγχους συμπεριλαμβανομένου:

• Ψυχοσωματικά συμπτώματα- όπως ταχυκαρδίες, εφιδρώσεις, ζαλάδες, ναυτίες, διάρροια, ανησυχία, μυϊκή ένταση ή πόνο
      • Ψυχολογικά συμπτώματα- όπως υπερβολικούς ή μη-ρεαλιστικούς φόβους και ανησυχίες, δυσκολία συγκέντρωσης και μάθησης, αναποφασιστικότητα, κόπωση, νευρικότητα
      • Συμπεριφορικά συμπτώματα- όπως αποφυγή αγχογόνων συνθηκών, δυσφορία σε κοινωνικές συνθήκες, φοβική συμπεριφορά.

Οι συμμετέχοντες της ομάδας θα μάθουν τρόπους να διαχειρίζονται το άγχος τους όπως:

• Να χαλαρώνουν και να ελέγχουν τις σωματικές τους αντιδράσεις
      • Να ελέγχουν τις σκέψεις που τους ενοχλούν και τις γνωστικές διαστρεβλώσεις τους, και
      • Να αντιμετωπίζουν τις συνθήκες που τους προκαλούν άγχος και τους φόβους τους

Η συμμετοχή στην Ομάδα Διαχείρισης Άγχους θα ενθαρρύνει την αύξηση της διεκδικητικότητας, την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και λήψη αποφάσεων, την αύξηση της αποτελεσματική επικοινωνίας και οριοθέτησης, την αύξηση λειτουργικότητας, τη διαχείριση χρόνου και τη διατήρηση θετικής και αισιόδοξης στάσης ζωής.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες μπορούν να επικοινωνήσουν με την Ψυχολόγο κα. Άλτα Πανέρα, στο 2310-992-621 ή να έρθουν στο ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ., στο χώρο της Υγειονομικής Υπηρεσίας στην κάτω Φοιτητική Λέσχη του Α.Π.Θ. καθημερινά 9 π.μ. με 14μ.μ.