Πρόσκληση στα εγκαίνια περιοδικής έκθεσης

Το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στα εγκαίνια της περιοδικής έκθεσης για τη ζωή και το έργο της Ίλζε Άιχινγκερ

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου στις 18:30 -21:00 στο Παλαιό Κτήριο της Φιλοσοφικής, στον τρίτο όροφο.

H αυστριακή συγγραφέας Ίλζε Άιχινγκερ (1921-2016) κατείχε μια σταθερή, συνεχή, και «υπονομευτική», όπως χαρακτηρίστηκε, παρουσία στα γράμματα που την καθιέρωσε ως μια από τις πιο σημαντικές φωνές της μεταπολεμικής γερμανόφωνης λογοτεχνίας. Με αφορμή τα εκατό χρόνια από τη γέννησή της το Υπουργείο Εξωτερικών της Αυστρίας τιμά την Άιχιγκερ με μια περιοδεύουσα έκθεση, στην οποία παρουσιάζονται οι βασικοί σταθμοί της ζωής της και φωτίζονται οι ποικίλες όψεις του συγγραφικού της έργου.

Την έκθεση αυτή φιλοξενεί το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ και σας προσκαλεί στα εγκαίνια, στα οποία φοιτήτριες και φοιτητές του τμήματος θα αναγνώσουν επιλεγμένα έργα της  Ίλζε Άιχινγκερ στο πρωτότυπο και σε ελληνική μετάφραση.

Δείτε εδώ την πρόσκληση.