Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Γλωσσικών Εφαρμογών

Το Ερευνητικό Δίκτυο DeMiNeS („Deutsch-Mittelmeerisches Netzwerk Sprachwissenschaft”) με χρηματοδότηση του Ιδρύματος Alexander von Humboldt της Γερμανίας (Βραβείο “2017 Humboldt Alumni Award for Innovative Networking Initiatives“ που απονεμήθηκε στην Αθηνά Σιούπη), υποστηρίζει τη συνεργασία ανάμεσα στη Γερμανία, την Ελλάδα και σε άλλες μεσογειακές χώρες στη γλωσσολογική έρευνα και τη διδασκαλία.

Το Δίκτυο συνεργάζεται με την ερευνητική ομάδα Research Unit on (Experimental) Syntax and Heritage Languages του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου (Βραβείο Gottfried Wilhelm Leibniz Preis 2014 που απονεμήθηκε στην Άρτεμη Αλεξιάδου και το Center “Language, Variation, and Migration“ του Πανεπιστημίου Potsdam.
Πληροφορίες και ανακοινώσεις για εκδηλώσεις στο: http://demines.del.auth.gr/en/.

Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Γλωσσικών Εφαρμογών
Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας