Το Kino Klub σας προσκαλεί στην επετειακή προβολή «Ο Τζάκι έχει ρέντα»

Veranstaltungsdaten | Λεπτομέρειες εκδήλωσης
Dienstag | Τρίτη
24.11.2015 20:30
Veranstaltungssaal | Αίθουσα εκδηλώσεων
Goethe-Institut Thessaloniki, Vas. Olgas 66

Και είναι πραγματικά καλή η ημέρα, διότι το Kino Klub Thessaloniki με μεγάλη χαρά ανακοινώνει την παρουσία του στην εορταστική εβδομάδα για την 60ή επέτειο του Goethe-Institut Thessaloniki με την προβολή της ταινίας «Ο Τζάκι έχει ρέντα», φυσικά με ελληνικούς υπότιτλους!

Ας θυμηθούμε, όμως, πώς ξεκίνησαν όλα: Το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. ίδρυσε στα τέλη του 2007 τη δική του κινηματογραφική λέσχη. Αφορμή απετέλεσε το μάθημα υποτιτλισμού της Ανθής Βηδενμάιερ κατά το χειμερινό εξάμηνο 2007/2008. Στο μάθημα αυτό οι φοιτητές και οι φοιτήτριες απομαγνητοφώνησαν σενάρια ταινιών, τα μετέφρασαν και τα μετέτρεψαν σε υπότιτλους με την πολύτιμη βοήθεια του σκηνοθέτη Απόστολου Καρακάση (Λέκτορα στο Τμήμα Κινηματογράφου του Α.Π.Θ.). Επρόκειτο για ένα εγχείρημα μοναδικό, γιατί έδωσε τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στην πράξη, παρουσιάζοντας στο τέλος ένα πραγματικά «έτοιμο προϊόν», ανώτερο μάλιστα από μεταφραστικής άποψης από πολλές ταινίες του εμπορίου.

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε!

Η ταινία«Ο Τζάκι έχει ρέντα» ("Alles auf Zucker")

Η ταινία αφηγείται με ανελέητο χιούμορ, σπιρτάδα και ειρωνεία την ιστορία μιας εβραϊκής οικογένειας που χωρίστηκε από την ανέγερση του Βερολινέζικου Τείχους, παρέμεινε έκτοτε χωρισμένη και τσακωμένη και ξανασυναντιέται τώρα στο Βερολίνο του Σήμερα για την κηδεία της μάνας. Μια ξεχωριστή «εβραϊκή» κωμωδία, η πρώτη που γυρίζεται στη Γερμανία από την εποχή που καλλιτέχνες όπως ο Lubitsch και ο Wilder βρέθηκαν αναγκασμένοι να εγκαταλείψουν τη χώρα και να πάρουν το δρόμο της εξορίας.
 ____________________

Εs handelt sich tatsächlich um einen wundervollen Tag, denn der Kino Klub gibt voller Begeisterung bekannt, dass das Team zum diesjährigen 60. Jubiläum des Goethe-Instituts Thessaloniki anwesend sein und den Film "Alles auf Zucker" im Rahmen des Jubiläumsprogramms präsentieren wird – mit griechischen Untertiteln – versteht sich.

Aber lassen wir kurz gemeinsam schauen, wie alles begonnen hat: Der Filmklub der Abteilung für Deutsche Sprache und Philologie der AUTh wurde 2007 gegründet. Den Anstoß dazu gab das Untertitelungs-Seminar von Dr. Anthi Wiedenmayer während des Wintersemesters 2007/2008.  Im Seminar transkribierten die Studenten das jeweilige Drehbuch, übersetzten es und erstellten die Untertitel mit Unterstützung des Regisseurs Apostolos Karakasis (Dozent an der Filmfakultät der Aristoteles Universität Thessaloniki). Das Seminar war in seiner Art jedoch einzigartig, bot es den TeilnehmerInnen doch die Gelegenheit, ihre Fähigkeiten in der Praxis anzuwenden und am Ende ein wirklich „abnahmefähiges Ergebnis“ vorzuführen, das in übersetzerischer Hinsicht viele der im Handel erhältlichen Filme gar übertraf.

Wir freuen uns sehr, Sie am Dienstag begrüßen zu dürfen!

Film "Alles auf Zucker"

Regisseur Dani Levy erzählt in „Alles auf Zucker“ mit schonungslosem Humor, Witz und Ironie die Geschichte einer jüdischen Familie, die durch den Bau der Berliner Mauer getrennt wurde, seither zerstritten war und im Berlin von heute zur Beerdigung der Mutter wieder zusammenkommt. Eine besondere „jüdische“ Komödie, wohl die erste, die seit Lubitsch, Wilder und anderen in die Emigration getriebenen Künstlern aus Deutschland kommt.

Mit freundlichen Grüßen, Ihr KINO KLUB - Team Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. http://sites.google.com/site/kinoklubthessaloniki