"Μεταπτυχιακές Σπουδές και Υποτροφίες ΑΠΘ: Πληροφόρηση και Συμβουλευτική"

στις 9 Μαΐου 2012, 8:30 - 17:00
(υπόγειο του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α.) Α.Π.Θ.
(κόκκινο κτίριο δίπλα στη φοιτητική λέσχη), επί της οδού 3ης Σεπτεμβρίου, Αμφιθέατρα ΙΙ και ΙΙΙ.

Στην εκδήλωση αυτή δίνεται η δυνατότητα σε φοιτητές/τριες και αποφοίτους οποιουδήποτε πανεπιστημίου, τόσο της Ελλάδας όσο και του εξωτερικού, σε πανεπιστημιακούς αλλά και την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα να ενημερωθούν για τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα θα παρουσιάσουν μέλη Δ.Ε.Π. των φορέων υλοποίησης των μεταπτυχιακών προγραμμάτων, δηλαδή των Τμημάτων / Σχολών του Ιδρύματός μας, προκειμένου να ενημερώσουν σχετικά με τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών τους και τις προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων τους.
Επίσης, όπως φαίνεται και στο αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης, που δίνεται στη σχετική ιστοσελίδα μας, θα υπάρξει ενημέρωση και για:
α) την ισχύουσα νομοθεσία των μεταπτυχιακών σπουδών,
β) ενημέρωση για τα μεταπτυχιακά προγράμματα Erasmus-Mundus,
γ) για αναζήτηση μεταπτυχιακών στα άλλα ελληνικά ΑΕΙ της χώρας,
δ) υποτροφίες και κληροδοτήματα που προσφέρονται από το Τμήμα Κληροδοτημάτων του Πανεπιστημίου μας,
ε) άλλες δυνατότητες αναζήτησης υποτροφιών και κληροδοτημάτων για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, καθώς και
στ) σε θέματα συμβουλευτικής υποστήριξης σπουδών, "Πως θα επιλέξω και θα επιλεγώ σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα:  Πρακτικές συμβουλές επιτυχίας".

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή στο ευρύ κοινό.

Σας προσκαλούμε να ενημερώσετε τυχόν ενδιαφερομένους από τους φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου σας.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από το Γραφείο Διασύνδεσης:
τηλ.: 2310 995841, 991359,
Email: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein. , Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein.
https://www.dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=312, https://www.facebook.com/careerauth.

Όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς θα χαρούμε πολύ να σας υποδεχτούμε στην εκδήλωση.

Με εκτίμηση,

Ανέστης Παρχαρίδης